Poštovane kolegice i kolege,


s obzirom da su se proteklih tjedana pojavile određene nejasnoće i pitanja vezana uz aktualna događanja na Sveučilištu i Pravnom fakultetu, obraćamo vam se ovim putem kako bismo, koliko je to u našoj nadležnosti, pokušali razjasniti poneka od njih.

1. Prvo i najučestalije postavljano pitanje proteklih tjedana vezano je uz promjene u sustavu naplate školarina na Pravnom fakultetu. Stav Studentskog zbora PFZG o toj problematici je da se zbog određenih kontradiktornosti  nastalih prilikom informiranja studenata javila nepotrebna panika i dezorijentiranost u dijelu studentske populacije.
Odluke donesene od strane Senata Sveučilišta u Zagrebu te Uprave Pravnog fakulteta povoljne su za većinu studenata našeg fakulteta te nas se njima stavlja, barem tijekom trajanja akademske godine 2012./2013., u privilegirani položaj u odnosu na studente većine ostalih sastavnica zagrebačkog Sveučilišta.
Naime, oni studenti koji ostvare uvjete utvrđene u Odluci Vlade RH o subvenciji studija, bit će oslobođeni plaćanja školarine.
Osim toga, sve prethodno donesene odluke Pravnog fakulteta primijenit će se na studente ako su povoljnije za njih u pogledu iznosa školarine koju su dužni platiti. Što se tiče, mnogima sporne, odredbe točke 1. podtočke 3. Odluke Vlade, prema kojoj su studenti „viših godina“, tj. studenti koji po prvi put upisuju drugu godinu diplomskih sveučilišnih ili specijalističkih diplomskih stručnih te četvrtu, petu ili šestu godinu integriranih preddiplomskih i diplomskih sveučilišnih studijskih programa javnih učilišta oslobođeni plaćanja školarine, ona se ne primjenjuje na Sveučilištu u Zagrebu, jer se prema točki 3. Odluka primjenjuje samo na javna sveučilišta koja s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta potpišu jednogodišnje ugovore o subvenciji, a takav ugovor Sveučilište u Zagrebu nije potpisalo.
Kao završni prilog tezi kako su donesene odluke povoljne za studente našeg fakulteta treba istaknuti kako bi, u slučaju nepostojanja navedenog izuzetka za Pravni fakultet i cjelovite primjene
Odluke Vlade RH o subvenciji studija, cijena svakog ECTS boda kojeg bi studenti trebali platiti prilikom upisa godine iznosila 120kn, umjesto dosadašnjih 100kn. 

2. Drugo pitanje koje je izazvalo određene polemike proteklih dana vezano je uz modalitet održavanja ovogodišnjeg dekanskog roka. Značajan broj studenata (većinom onih s 5. godine studija) iznio nam je svoje prigovore na odluku Fakultetskog vijeća kojom je određeno kako će na dekanskom roku svaki student moći prijaviti te pristupiti samo jednom ispitu.
U odgovoru na te prigovore potrebno je naglasiti kako je Uprava na sastanku s predstavnicima Studentskog zbora, održanom prije mjesec dana, uvjetovala odobravanje dekanskog roka prihvaćanjem dodatne odredbe kojom se svakom studentu omogućuje prijava i pristupanje polaganju samo jednog ispita. Studentski zbor je na taj uvjet, s obzirom na svoju  nezahvalnu pregovaračku poziciju, pristao, želeći omogućiti svim kolegama ispunjavanje barem dijela njihovih akademskih obveza na tom izvanrednom roku.

Također, prije donošenja odluke na Fakultetskom vijeću,  Studentski zbor je pokušao neformalnim putem (službenu obavijest studentima nije bio ovlašten dati do izglasavanja odluke o održavanju dekanskog roka na Vijeću) izvijestiti što veći broj studenata o dogovorenim modalitetu.

Tek po službenoj objavi donesene odluke Fakultetskog vijeća o održavanju dekanskog roka javio nam se značajan broj studenata 5. godine, prigovarajući toj odluci te obrazlažući kako su ispiti te godine nešto manje zahtjevni od ostalih te kako je stoga realno pripremiti ih i pristupiti polaganju više njih na istom (dekanskom) roku. Temeljem tog prigovora i argumentacije zamolili su nas da pokušamo s Upravom dogovoriti izuzetak koji bi se odnosio na studente 5. godine. Kontaktirali smo Upravu s tim prijedlogom, no nažalost, obaviješteni smo kako se valjano donesena odluka Fakultetskog vijeća ne može mijenjati naknadnim aktom Uprave.

3. Treće pitanje je na određeni način tematski povezano s prethodnim, a odnosi se na uvjete upisa ljetnog semestra 5. godine. Studentski zbor smatra nelogičnim da se studentima koji su ostvarili uvjet za redovan upis 5. godine onemogućava upis ljetnog semestra 5. godine ukoliko nisu položili sve ispite iz zimskog semestra  4. godine te se nada kako se takva obavijest pojavila na mrežnim stranicama Fakulteta isključivo nehotičnom pogreškom. Taj zaključak izvodimo iz provedenih konzultacija s Upravom Fakulteta o ovom pitanju te stoga vjerujemo kako se ne radi o odluci kojom bi se mijenjao dosadašnji način upisa 10. semestra te zadiralo u dosad zajamčena prava studenata. U što skorijem vremenu očekujemo daljnje razjašnjenje ovog pitanja.

4. Zaključno, Studentski zbor želi istaknuti kako, unatoč učestalim suprotnim navodima iz određenih izvora, nema, niti je u svom programu imao, poduzimanje ikakvih aktivnosti vezanih uz osnivanje bilo kojeg oblika tzv. alfa-grupe na Pravnom fakultetu u Zagrebu.

Ovim priopćenjem Studentski zbor nastojao je odgovoriti na najaktualnija pitanja otvorena posljednjih tjedana. Za preostala pitanja, primjedbe i inicijative studenata, kao i do sada, otvorena je e-mail adresa:
szpfzg@gmail.com.

Studentski zbor PFZG

Popis obavijesti