U Zadru se od 5. do 8.12.2012. po prvi put održao Susret studenata - volontera s područja cijele Republike Hrvatske pod nazivom: 'Razvoj volonterstva u prostoru hrvatskog visokog obrazovanja' u organizaciji Studentskog zbora Sveučilišta u Zadru i studentskog projekta 'Volontiram'. Na susretu sam imala čast i zadovoljstvo sudjelovati kao članica Studentskog zbora Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, ali prvenstveno kao studentica - volonterka sa skromnim volonterskim iskustvom kako sam to uvidjela družeći se sa svestranim volonterima s raznih fakulteta, a što je na mene djelovalo kao snažan poticaj na volonterski angažman većeg inteziteta u budućnosti. S ciljem da ovaj izvještaj postigne jednak efekt na vas, drage kolegice i kolege te da upravo mi studenti budemo predvodnici trenda volontiranja kao vrijednosti koja doprinosi izgradnji aktivne, odgovorne i humane zajednice, kao i glavni graditelji društva u kojem je ono prepoznato kao vrijednost koja doprinosi njegovom poboljšanju u svim segmentima, donosim vam kratak prikaz aktivnosti koje su obilježile susret.

Susret je započeo 5.12. na Međunarodni dan volontera pozdravnim govorom i dobrodošlicom koju je prorektor za studije i studentska pitanja Sveučilišta u Zadru, prof.dr.sc. Robert Bacalja, zaželio svim sudionicima susreta u Svečanoj dvorani zgrade Sveučilišta. Sudionici su, uz studente - volontere s hrvatskih sveučilišta, veleučilišta i visokih škola, bili i djelatnici iz područja visokog obrazovanja, javnih uprava i institucija, civilnog društva, kao i ostali eksperti koji se aktivno bave promicanjem volonterstva među studentima. Svi oni sudjelovali su na 2 okrugla stola u prostorijama Sveučilišta i 5 radionica u Multimedijalnoj prostoriji Gradske knjižnice Zadar na kojima su pokrenute konstruktivne rasprave koje su obrađivale neke od sljedećih tema koje bih istaknula kao najvažnije: društvena odgovornost akademske zajednice, suradnja visokoobrazovnih ustanova i civilnog društva, poticanje volontiranja studenata, organiziranje volonterskog rada studenata, vrednovanje volonterskog rada studenata...Također, na okruglim stolovima i radionicama stjecali smo i proširivali svoja znanja o širokom spektru tema kao što su: volontiranje kao izraz aktivnog građanstva, razlike i sličnosti između volontiranja i stručnog osposobljavanja za rad, vrednovanje volontiranja u sustavu visokog obrazovanja s naglaskom na iskustva i izazove međunarodne i domaće (visokoškolske) scene, studenti volonteri i djeca i mladi s posebnim odgojno - obrazovnim potrebama, volonteri kao promotori Sveučilišta u regionalnoj zajednici – suradnja Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli s udrugom 'Sanjam knjige' u Istri i pulskim srednjim školama, iskustva Studentskog savjetovališta u radu s volonterima, service-learning (učenje zalaganjem u zajednici), socijalno poduzetništvo, međunarodno volontiranje (kratkoročno i dugoročno) itd.

Predstavile su nam svoj rad i razne udruge studenata: Legos - udruga studenata Pravnog fakulteta iz Osijeka, Best - udruga studenata tehničkih i tehnoloških fakulteta iz Zagreba, S4S – udruga 'Studenti za studente' iz Splita, BIUS – udruga studenata biologije s PMF-a iz Zagreba, Erasmus student network iz Zagreba i Zadra te Društvo studenata socijalnog rada iz Zagreba.

Ono što je meni iz perspektive studentice prava svakako  bilo najzanimljivije je završna radionica održana u Muzeju antičkog stakla na kojoj smo svi mi okupljeni rješavajući neke konkretne situacije i probleme s kojima se susrećemo u praksi pokušali dati svoje prijedloge izmjena i dopuna Zakona o volonterstvu koje su u tijeku. Naime, volontiranje studenata može se manifestirati kao volontiranje u zajednici, zatim volontiranje u struci (znanstveni i stručni  skupovi u organizaciji odsjeka/ odjela/ fakulteta/ sveučilišta ili ustanove iz struke), ali i kao rad studentskih predstavnika u Studentskom zboru te kao rad na studentskim projektima. U slučaju volontiranja studenata izvan fakulteta, dakle u različitim udrugama, studenti dobivaju volonterske knjižice u koje im se upisuje satnica te se vodi evidencija volonterskih aktivnosti, no u slučaju npr. pripreme studentskih projekata ili rada u Studentskom zboru postavlja se pitanje kako vrednovati i evidentirati takav rad!? Radionice su išle upravo za tim da mi studenti sami osmislimo na koji bi se način naš rad vrednovao i evidentirao. Očekivano, prijedlozi su bili različiti, neki u svojoj biti i suprotni jedni drugima. Tako su neke od ideja vrednovanja volonterskog rada studenata sljedeće:

1.ECTS bodovi (na nekim fakultetima već proveden koncept, npr. na ERF-u postoji izborni kolegij koji za 20h volontiranja u udruzi po vlastitom izboru nosi 3 ECTS boda što je dovelo do polemike je li to onda uopće volontiranje ako se taj broj sati mora obaviti da bi se uspješno položio kolegij što se kosi s načelom dobrovoljnosti kao sastavnog dijela definicije volontiranja, a s druge se strane čuo protuargument da sama izbornost kolegija sugerira dobrovoljnost, kao i da ne smijemo zanemariti činjenicu da je iskustvo pokazalo da se gotovo nitko ne zadrži na nužnom broju od 20 sati volontiranja, nego studentima volontiranje naprosto postane stil života, što onda uvelike prelazi granice jednog upisanog kolegija),

2. nagrade (npr. Rektorova nagrada, priznanje Studentskog zbora Sveučilišta),

3. dopunska isprava o studiju – evidencija i/ili priznavanje kompetencija s time da se ovdje otvara pitanje tko procjenjuje stečene kompetencije...

Valja naglasiti kako upravo ova različitost modela koje studenti vide kao moguća rješenja problema sugerira kako je ovo zapravo samo početak jednog dijaloga među zainteresiranima. Stoga će sve te prijedloge organizatori uputiti na adresu Ministarstva socijalne politike i mladih s obzirom da je, ponavljam, u tijeku javna rasprava.

Susret je završen zabavom na humanitarnom koncertu za Odjel za pedijatriju Opće bolnice Zadar u zadarskom klubu 'Arsenal'.

Na kraju moram istaknuti svoje oduševljenje izvanrednom organizacijom, ljubaznošću domaćina, entuzijazmom kolega studenata - volontera te vas sve pozivam da se sljedeće godine (kada bi se susret trebao organizirati u Rijeci) pridružite ovoj manifestaciji kako bismo zajedničkim snagama pokazali da i pravnici volontiraju...:)

 

Ana Pavić

Popis obavijesti