Intelektualne (kognitivne) vještine:
A.a. Znanje i razumijevanje
Nakon uspješno savladanog predmeta, student će moći:
- Opisati povijesni razvoj lokalnih javnih službi
- Opisati i razumjeti suvremene trendove razvoja javnih službi: privatizaciju, liberalizaciju, marketizaciju, deregulaciju i remunicipalizaciju.
- Identificirati i objasniti regulaciju Europske unije koja se odnosi na lokalne javne službe te obrazložiti njen utjecaj na oblike obavljanja tih službi u zemljama članicama.
- Definirati i opisati opći pravni okvir djelovanja komunalnih službi u Hrvatskoj.
- Nabrojati, prepoznati i opisati različite oblike obavljanja lokalnih javnih službi u Hrvatskoj: trgovačko društvo, javna ustanova, vlastiti pogon, ugovor o koncesiji, ugovor o povjeravanju komunalnih poslova.
- Nabrojiti i opisati prava i obveze pružatelja komunalnih usluga, te korisnika, odnosno potrošača tih usluga.
- Objasniti ustrojstvo i distribuciju uloga različitih teritorijalnih razina u obavljanju lokalnih javnih službi: vodoopskrba i odvodnja, gospodarenje komunalnim otpadom; predškoslki odgoj i obrazovanje, socijalna skrb, vatrogastvo.
A. b. Primjena
Nakon uspješno savladanog predmeta, student će moći:
- Interpretirati povijesne okolnosti razvoja lokalnih službi te razloge njihovog obavljanja od strane jedinica lokalne samouprave
- Demonstrirati razlike između pojedinih kategorija lokalnih javnih službi s obzirom na koncepte i kategorije službi od općeg interesa razvijene u sklopu Europske unije.
- Ilustrirati koncepte privatizacije, liberalizacije i deregulacije na primjerima lokalnih javnih službi u Hrvatskoj.
- Skicirati elementarne mjere kojima bi se poboljšala pravna regulacija lokalnih javnih službi u Hrvatskoj
- Primijeniti stečena znanja za praktično vođenje i regulaciju lokalnih službi kao i za rješavanje u pojedinačnim slučajevima.
A.c. Analiza
Nakon uspješno savladanog predmeta, student će moći:
- Razlikovati i kategorizirati pojedine lokalne javne službe te pojedine faze njihovog povijesnog razvoja.
- Analizirati i povezati suvremene tendencije razvoja javnih službi.
- Usporediti i razlikovati lokalne službe od općeg interesa od tržišnih djelatnosti u svjetlu pravne stečevine Europske unije.
- Razlikovati i analizirati modalitete obavljanja komunalnih službi u velikim gradovima i kontinuirano urbaniziranim područjima.
- Analizirati i usporediti pravne propise koji reguliraju lokalne javne službe s relevantnom regulacijom Europske unije.
A.d. Sinteza
Nakon uspješno savladanog predmeta, student će moći:
- Konstruirati argumentaciju za pojedine modalitete obavljanja lokalnih javnih službi u konkretnim okolnostima.
- Formulirati izazove u pružanju lokalnih javnih usluga.
- Predložiti elementarne izmjene pravnog okvira lokalnih javnih službi u Hrvatskoj.
- Planirati mjere osuvremenjivanja pojedinih lokalnih javnih službi.
- Sudjelovati u upravljanju pojedinim javnim službama u jedinicama lokalne samouprave.
A.e. Vrednovanje
Nakon uspješno savladanog predmeta, student će moći:
- Prosuditi trendove u daljnjem razvoju lokalnih javnih službi.
- Ocijeniti utjecaj različitih društvenih, političkih i ekonomskih okolnosti na organizaciju, djelovanje i financiranje lokalnih javnih službi.
- Prosuditi adekvatnost pojedinih modaliteta obavljanja lokalnih javnih službi u kontinuirano urbaniziranim područjima.
- Preispitati i vrednovati adekvatnost pravnog okvira lokalnih javnih službi te ocijeniti njegovu usklađenost s regulacijom Europske unije.
- Procijeniti učinke deregulacije, privatizacije i liberalizacije lokalnih javnih službi na obveze i prava njihovih nositelja s jedne te njihovih korisnika, odnosno potrošača, s druge strane.
Praktične i generičke vještine:
Nakon uspješno savladanog predmeta, student će moći:
- Javno prezentirati usvojene ishode učenja.
- Prepoznavati i rješavati probleme u regulaciji lokalnih javnih službi kao i praktične probleme u njihovom funkcioniranju.
- Studenti se u praktičkom smislu osposobljavaju za aktivno praćenje i analizu problema razvoja lokalnih javnih službi u kontekstu europskih integracija te procesa međusobnog utjecaja između EU i država članica, što ih kvalificira za rad na poslovima u javnoj upravi povezanima s europskim integracijama.
- U pogledu istraživačkih sposobnosti, studenti se upoznaju s osnovnim alatima pretraživanja baza europskog zakonodavstva i dokumentacijskih baza, posebno onih koji se odnose na pravne akte kojim se reguliraju pojedine javne službe lokalnog karaktera.
Povezivanje ishoda učenja i provjere znanja:
1. Oblici provjere znanja
Znanje se provjerava na usmenim ispitima te fakultativno kroz pisane referate i prezentacije istraživačkih zadataka.
1.1. Usmeni ispit
Usmeni ispit se sastoji od reprodukcije stečenog znanja, njegovog razumijevanja i primjene čime se provjeravaju ishodi učenja pod A.a. i A.b. te provjere analize, sinteze i vrednovanja stečenih znanja (ishodi učenja A.c. – A.d.)
1.2. Referat / istraživački zadatak (fakultativno)
Referat je oblik poticanja studentskog angažmana u nastavi. Studenti koji redovito pohađaju predavanja imaju mogućnost izrade i prezentacije referata o određenim lokalnim javnim službama (ishodi učenja A.c. do A.d.). Na taj način, u slučaju pozitivno ocijenjenog referata, na usmenom dijelu ispita provjerava se manji opseg nastavnog sadržaja. Slično, istraživački zadatak podrazumijeva elementarno deskriptivno istraživanje pojedinih problema lokalnih javnih službi u Hrvatskoj te prezentaciju i tumačenje nalaza.