OBAVIJESTI:

PRVI ISPITNI ZADATAK ZA SVE STUDNETE/ICE IZBORNOG KOLEGIJA LJUDSKA PRAVA: „ŠTO SMATRAM LJUDSKIM PRAVIMA?“

 

Studenti/ce su dužne predati esej na temu "Što smatram ljudskim pravima?" do 2. prosinca 2013. na emailapetricusic@pravo.hr. Esej treba biti duljine jedne A4 stranice i potpisan imenom i prezimenom u gornjem lijevom uglu papira.

Literatura za pripremanje eseja se nalazi u repozitoriju.

 

DRUGI ISPITNI ZADATAK ZA SVE STUDNETE/ICE IZBORNOG KOLEGIJA LJUDSKA PRAVA: „TREBA LI ISTOSPOLNIM PAROVIMA PRIZNATI PRAVO NA BRAK?“

 

Članak 8. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (Europska konvencija) propisuje da svatko ima pravo na poštivanje privatnog i obiteljskog života, te da se javna vlast se neće miješati u ostvarivanje tog prava, osim iznimnim okolnostima. Prema članku 12. Europske konvencije muškarci i žene u dobi za sklapanje braka imaju pravo stupiti u brak i osnovati obitelj, u skladu s domaćim zakonima koji uređuju ostvarenje tog prava. Drugim riječima, Europska konvencija ne zahtijeva od vlada država članica, ali im ni ne zabranjuje, da daju istospolnim parovima pristup braku. Ona to pitanje ostavlja u nadležnosti država članica. Posljednično, 9 država članica Vijeća Europe brak u svojim pravnim sustavima definiraju kao zajednicu dviju osoba neovisno o spolu. 18 država pod brakom razumiju zajednicu dviju osoba različitog spola, ali  za istospolne parove predviđaju različite alternativne načine priznanja. 20 država pod brakom razumiju zajednicu dviju osoba različitog spola i pravno ne priznaju nikakve oblike zajedničkog života istospolnih parova. Niti među zemljama članicama Europske unije ne postoji jedinstven pristup po pitanju pravnog priznanja istospolnih zajednica.

Ipak, u presudama u predmetu Schalk i Kopf protiv Austrijeiz 2010. godine i Sabine Boeckel i Anja Gessner-Boeckel protiv Njemačke iz 2013. godine Europski sud za ljudska prava zauzeo je stajalište kako stabilne emocionalne zajednice zajedničkog života istospolnih osoba predstavljaju jedinicu obiteljskog života koja je zaštićena čl. 8. Konvencije. I Ustavni sud RH je u nedavnom Priopćenju o narodnom ustavotvornom referendumu o definiciji braka istakao da buduće zakonsko reguliranje instituta izvanbračne i istospolne zajednice mora biti u skladu s ustavnim zahtjevom da svatko u Hrvatskoj ima pravo na poštovanje i pravnu zaštitu obiteljskog života.

U Hrvatskoj se posljednjih mjeseci naveliko raspravljalo o braku, a činjenica da je nakon referenduma u tekstu Ustava brak definiran kao zajednice muškarca i žene znači da će biti nemogće osobama homokesualne orijentacije pravno dopustiti sklapanje braka. Navedite u eseju obuhvaća li po Vašem mišljenju pravo na poštovanje i pravnu zaštitu privatnog i obiteljskog života i pravo svakoga na brak, uzimajući u obzir propise međunarodnog i domaćeg prava te praksu Europskog suda za ljudska prava? Proučite odredbe Ustava te Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda koje uređuju pravo na poštovanje privatnog i obiteljskog života. Pročitajte Priopćenje o narodnom ustavotvornom referendumu o definiciji braka Proučite i odredbe Zakona o istospolnim zajednicama iz 2003. godine i zaključite koja prava osobe homoseksualnih imaju trenutno te da li im taj zakon omogućava efektivnu ravnopravnost u odnosu na heteroseksualne osobe i prava koje potonje ostavruju temeljem braka (npr. glede nasljeđivanja, skrbi itd.)? Proučite prijedlog Zakona o životnom partnerstvu i saznajte koja dodatna prava istospolnih zajednica, u odnosu na sada važeći zakon, ovaj zakon koji je u parlamentarnoj proceduri predviđa?

Esej treba dužine do tri stranice teksta, potpisan u lijevom gornjem kutu na prvoj stranici teksta, pisan fontom times new roman, proredom 1,5. Esej treba poslati na email antonija.petricusic@pravo.hr do 15. siječnja 2014. godine.

Popis obavijesti