Uredničke etičke preporuke - općenito
Uredničke etičke preporuke Zbornika Pravnog fakulteta u Zagrebu se temelje na smjernicama za najbolju praksu za urednike časopisa te etičkom postupniku Udruge za etiku objavljivanja COPE (Committee on Publication Ethics) koji je preveden na hrvatski jezik te je dostupan na stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja RH.
Uredništvo ovdje izjavljuje da će postupati u skladu s prihvaćenim međunarodnim načelima i postupnikom.
Uredničke etičke preporuke te prava i obveze urednika, autora i recenzenata radi osiguranja znanstvene čestitosti - Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu
Uredničke etičke preporuke Zbornika Pravnog fakulteta u Zagrebu se temelje na smjernicama za najbolju praksu za urednike časopisa te na Etičkom postupniku za urednike Udruge za etiku objavljivanja COPE (Committee on Publication Ethics, https://publicationethics.org/) koji je preveden na hrvatski jezik te je dostupan na stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, https://mzo.gov.hr/UserDocsImages//dokumenti/Znanost/ZnanstvenaInfrastruktura//Eti%C4%8Dki%20postupnik%20za%20urednike.pdf.
Uredništvo ovdje izjavljuje da će postupati u skladu s prihvaćenim međunarodnim načelima i postupnikom. Uredništvo Zbornika Pravnog fakulteta u Zagrebu obvezuje se u svom radu osigurati visoke standarde kvalitete znanstvenih radova te ažurno i profesionalno komunicirati i postupati prema autorima. Glavni urednik i izvršni urednici imaju pravo temeljem objektivnih kriterija odbiti objavljivanje rada ako bi takvom objavom znatno narušili standarde kvalitete znanstvenog izdavaštva. U pravilu, Zbornik Pravnog fakulteta ne objavljuje studentske radove kao ni poglavlja već objavljenih doktorskih disertacija ili specijalističkih radova. Ne objavljuju se ni radovi koji su već prethodno predani za objavu ili su već objavljeni i dostupni javnosti, pri čemu autori samom predajom rada pristaju na navedenu pretpostavku uzimanja rada u recenzentski postupak. Također, u sam postupak objave neće se uzeti, odnosno neće biti objavljeni radovi za koje se utvrdi da su autoplagijati ili plagijati. U tom smislu za provjeru plagijata Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koristi sustav Turnitin (https://www.turnitin.com/).
U svome radu svi članovi uredništva obvezuju se postupati prema odredbama Etičkog kodeksa Sveučilišta u Zagrebu (https://www.pravo.unizg.hr/wp-content/uploads/2023/06/Eticki-kodeks-Sveucilista-u-Zagrebu.pdf) i Etičkog kodeksa Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (https://www.pravo.unizg.hr/wp-content/uploads/2023/06/Eticki-kodeks-Pravnog-fakulteta-Sveucilista-u-Zagrebu.pdf).
Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu objavljuje 6 brojeva godišnje. Radovi mogu biti na hrvatskom i na engleskom jeziku. Pojedini rad objavljuje se tek nakon provedenog recenzijskog postupka. U recenzijskom postupku sudjeluju u pravilu dva recenzenta, a ako je potrebno s obzirom na temu rada ili u slučaju suprotstavljenih recenzije rad se upućuje dodatnim recenzentima. Uredništvo je odgovorno za anonimnost provođenja recenzijskog postupka. Uredništvo je posebno odgovorno za odabir adekvatnih pravnih stručnjaka za sudjelovanje u postupku recenzije u skladu s načelima peer review recenzijskog postupka, vodeći računa da recenzenti ne budu u sukobu interesa. Urednici će u pravilu, vodeći računa o svim okolnostima, uvažiti zahtjev autora za izuzeće određenih osoba kao pojedinaca kada je riječ o mogućem sukobu interesa.
Glavni urednik donosi finalnu odluku o kategorizaciji rada temeljem dostavljenih recenzija i konzultacija s izvršnim urednicima i članovima uredništva ako su kategorizacije u bitnome različite.
Glavni urednik i izvršni urednici odgovorni su za ažurno unošenje radova u bazu Hrčak, provjeru povezanosti radova s ORCID brojem i slanje primjeraka autorima.
U slučaju indicija da su povrijeđena pravila etičnosti (redudancija, plagijarizam, lažni podaci i dr.), o kojoj urednici mogu saznati prije recenzijskog postupka upotrebom Turnitin alata ili nakon provedenog postupka, urednici su dužni i odgovorni postupati prema pravilima Etičkog postupnika za urednike. Urednici moraju provjeriti sumnje istaknute od strane recenzenata i o tome obavijestiti autora, a po potrebi i nadležnu instituciju autora. U slučaju povrede pravila etičnosti, ovisno o ozbiljnosti i širini zahvata povrede, bit će objavljen ili ispravak rada, ili će on biti povučen u slučaju težih povreda.
Razlozi zbog kojih će uredništvo povući rad: ako postoje jasni dokazi da su rezultati istraživanja nepouzdani, ili zbog velikih grešaka, ili su izmišljeni, ili krivotvoreni; rad je plagijat; rezultati istraživanja objavljeni u radu su već objavljeni drugdje bez odgovarajuće naznake prve publikacije, ili obavijesti uredništvu, dozvole za ponovnu objavu ili opravdanja; rad sadrži materijale ili podatke bez odgovarajućeg dopuštenja za uporabu; radom su povrijeđena autorska prava ili neka druga prava; u radu su objavljeni rezultati neetičkog istraživanja; rad je objavljen isključivo na temelju kompromitiranog ili manipuliranog recenzijskog postupka; autor(i) nisu prijavili da postoji sukob interesa koji je prema mišljenju uredništva bitno utjecao na rad ili preporuke urednika ili recenzenata.
Autori su obvezni prilikom predaje rada priložiti izjavu da je rad koji su poslali na objavu njihovo autorsko djelo te da rad nije prethodno predan na objavu nekom drugom časopisu ili već prethodno objavljen. Autori moraju dati izjavu da rad nije plagijat. Autori su odgovorni za istinitost informacija danih u izjavama. Prilikom slanja rada na objavu mora jasno proizlaziti da su svi autori suglasni da se rad objavi u Zborniku Pravnog fakulteta te da su odgovorni za sve podatke iznesene u radu. Nije dozvoljeno kao autora navoditi osobe koje nisu sudjelovale u izradi rada. U slučaju sudjelovanja više autora u izradi rada mora biti riječ o supstancijalnom doprinosu koji se na upit uredništva može jasno identificirati i obrazložiti.
Zbornik Pravnog Fakulteta ne objavljuje prijevode radova koji su već prethodno objavljeni. Ako autori obrađuju temu kojom su se već bavili tako da postoji sadržajna podudarnost s već objavljenim radom (redundancija/samoplagiranje), rad se može objaviti jedino ako je takva podudarnost u manjem opsegu uz obavezno navođenje rada s kojim postoji podudarnost i objašnjenje razloga postojanja podudarnosti.
Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu ne objavljuje radove za koje se analizom u sustavu Turnitin pokaže da je riječ o plagijatu. Autori koji u svom radu koriste već prethodno objavljena istraživanja ili stajališta drugih autora obavezno moraju naznačiti autora i djelo na koje se pozivaju.
Ako su rezultati empirijskih istraživanja (npr. ankete, fokus grupe ili intervjui) prikazani u radu, autori su obvezni izjaviti da je istraživanje provedeno u skladu s načelima etičkog istraživanja te u radu navesti u skladu s kojim načelima etičkog istraživanja je istraživanje provedeno. Autori su obvezni podnijeti odluku nadležnog tijela za pitanja etičnosti istraživanja kojom se odobrava provođenje istraživanja. Zaposlenici Pravnog fakulteta u Zagrebu mogu u tu svrhu podnijeti Obrazac za prijavu istraživanja uz odluku Etičkog povjerenstva donesenu povodom prijave uz odluku Etičkog povjerenstva Pravnog fakulteta donesenu povodom prijave.
Ako se u radovima koriste pravni izvori, autori moraju poslati rad koji je usklađen s propisima koji su na snazi u trenutku podnošenja rada uredništvu osim ako nije riječ o povijesno pravnoj temi ili se autor u radu poziva na izvore koji su u fazi izrade.
Autori moraju poslati radove koji su uređeni prema Uputama za autore. Radovi koji nisu uređeni u skladu s uputama za autore neće biti uzeti u postupak za objavu dok ne budu usklađeni s Uputama za autore.
Autori ne plaćaju nikakvu naknadu za objavu rada (nema tzv. APC charges). Zbornik Pravnog fakulteta snosi sve troškove lekture radova na hrvatskom jeziku, izdavaštva i ostale potrebne troškove. Autori koji šalju rad na engleskom jeziku ili drugom koji nije njihov materinji jezik, moraju podnijetu potvrdu da je rad lektoriran od stručne osobe (izvornog govornika) ili agencije da je rad lektoriran.
Autori imaju pravo na deset separata i jedan primjerak zbornika. Autori su obvezni povezati rad s ORCID brojem nakon primitka obavijesti putem elektroničke pošte da je objavljen rad uz njihov osobni ORCID broj.
Autori su dužni istaknuti izvor financiranja istraživanja koji je proveden radi pisanja rada zbog informiranja javnosti o financijskim potporama koje primaju istraživači čiji su rezultati objavljeni u časopisu, kako bi se osigurala objektivnost rezultata i istaknuti svaki sukob interes.
Ako bi rad bio odbijen za objavu, ponovno slanje revidiranog rada u postupak je moguće tek nakon što protekne najmanje godinu dana (embargo period).
U slučaju da autori saznaju da su u radu učinjene ozbiljne greške, odnosno iznesene pogrešne informacije, obvezni su o tome što je prije moguće obavijestiti uredništvo kako bi rad bio ili povučen ili ispravljen. Ako uredništvo sazna za pogreške iz vanjskog izvora, od treće osobe, autori su dužni uredništvu podastrijeti sve potrebne podatke kako bi se utvrdila istinitost navedenoga u radu ili korigirati rad.
Od recenzenata se očekuje posebno brižljivo postupanje i objektivnost prilikom recenziranja radova te se zabranjuje svako namjerno odugovlačenje u postupku recenziranja. Recenzenti su osobito obvezni obavijestiti uredništvo o postojanju netočnih podataka i mogućem plagijarizmu. Recenzenti su dužni čuvati informaciju o sudjelovanju u recenzijskom postupku. Isto tako, uredništvo je dužno čuvati podatke o recenzentima i zabranjeno je otkrivati imena autora i recenzenata kako bi se u potpunosti očuvao princip anonimnosti recenzijskog postupka.
Recenzenti ne mogu nametati osobne stavove i mišljenja ako se ona razlikuju od autorovih, a autor je svoje mišljenje pravno i znanstveno argumentirao. Recenzenti ne smiju zbog sukoba interesa dati negativnu recenziju i time onemogućiti objavu rada. Recenzenti su dužni zbog sukoba interesa o kojem uredništvo nije imalo saznanja prilikom odabira recenzenata odbiti recenziranje rada uz odgovarajuće obrazloženje.
Recenzenti koji unose komentare u rad moraju osigurati da se sačuva njihova anonimnost, a to dodatno provjerava uredništvo prije slanja radova na dopune i izmjene.
Plagiarism statement - in general
Publisher and the editors of Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu (Collected Papers of Zagreb Law Faculty) shall take reasonable steps to identify and prevent the publication of papers where research misconduct has occurred, including plagiarism, citation manipulation, and data falsification/fabrication, among others. In no case shall a journal or its editors encourage such misconduct, or knowingly allow such misconduct to take place. In the event that a journal’s publisher or editors are made aware of any allegation of research misconduct relating to a published article in their journal, the publisher or editor shall follow COPEs guidelines in dealing with allegations.
Editorial Ethical Guidelines and Rights and Obligations of Editors, Authors, and Reviewers to Ensure Scientific Integrity – Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu
The editorial ethical guidelines of the Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu (Collected Papers of Zagreb Law Faculty) are based on the best practice guidelines for journal editors and the Ethical Guidelines for Editors of the Committee on Publication Ethics (COPE, https://publicationethics.org/), translated into Croatian and available on the website of the Ministry of Science and Education of the Republic of Croatia, https://mzo.gov.hr/UserDocsImages//dokumenti/Znanost/ZnanstvenaInfrastruktura//Eti%C4%8Dki%20postupnik%20za%20urednike.pdf.
The editorial board hereby declares its commitment to adhere to accepted international principles and procedures. The editorial board of the Collected Papers of Zagreb Law Faculty undertakes to maintain high standards of quality for scientific papers and to maintain prompt and professional correspondence and relations with the authors. The editor-in-chief and executive editors have the right, based on objective criteria, to reject the publication of a paper if it would significantly compromise the standards of scientific publishing quality. As a rule, the Collected Papers of Zagreb Law Faculty does not publish student papers or chapters from already published doctoral dissertations or specialist papers. Papers that have already been submitted or published and are publicly available will not be published, and authors, by submitting their papers, agree to this. Additionally, papers identified as self-plagiarism or plagiarism will not be considered for accepting into the review process nor published. In this regard, the Collected Papers of Zagreb Law Faculty uses the Turnitin system for plagiarism detection (https://www.turnitin.com/).
All members of the editorial board commit to adhere to the provisions of the Ethical Code of the University of Zagreb (https://www.pravo.unizg.hr/wp-content/uploads/2023/06/Eticki-kodeks-Sveucilista-u-Zagrebu.pdf) and the Ethical Code of the Faculty of Law of the University of Zagreb (https://www.pravo.unizg.hr/wp-content/uploads/2023/06/Eticki-kodeks-Pravnog-fakulteta-Sveucilista-u-Zagrebu.pdf) in their work.
The Collected Papers of Zagreb Law Faculty publishes six issues annually, and papers can be written in Croatian, English or other major language (French, Italian, German). Each paper is published after a peer-review process, typically involving two reviewers. If necessary, additional reviewers may be included, especially in cases of conflicting reviews or depending on the topic of the paper. The editorial board is responsible for maintaining the anonymity of the review process and selecting suitable legal experts to participate in the peer-review process, ensuring they do not have a conflict of interest. Editors will take into consideration requests for the exclusion of specific individuals from the review process due to potential conflicts of interest, taking into account all relevant circumstances.
The editor-in-chief makes the final decision on the categorization of the paper based on the provided reviews and consultations with the executive editors and other editorial members in case the categorizations significantly differ.
The editor-in-chief and executive editors are responsible for promptly entering papers into the Hrčak database, verifying the linking of papers with ORCID numbers, and sending copies to the authors.
In case of indications that ethical rules (redundancy, plagiarism, falsification of data, etc.) have been violated, either detected by editors before the review process using the Turnitin or after the process, editors are obliged to act in accordance with the rules of the Ethical Guidelines for Editors. The editors will also investigate all concerns raised by reviewers and inform authors accordingly, and if necessary, the relevant institution. In cases of violations of ethical rules and standards, depending on the seriousness and scope of violation, there will be published a correction, or the paper will be retracted in cases of serious violations.
The cases for the retraction of articles by the editorial board: if there is clear evidence that the findings are unreliable, either as a result of major error or as a result of fabrication or falsification; the article is plagiarised; the findings have previously been published elsewhere without proper attribution to previous sources or disclosure to the editor, permission to republish, or justification; the articles contains material or data without authorisation for use; copyright has been infringed or there is some other serious legal issue; it reports unethical research; it has been published solely on the basis of a manipulated peer review process; the author(s) failed to disclose conflict of interest that, in the view of the editor, would have unduly affected interpretations of the work or recommendations by editors and peer reviewers.
Authors must provide a statement with the submission of their paper confirming that the submitted work is their original creation and has not been previously submitted or published elsewhere. Authors must declare that the paper is not plagiarised. Authors are responsible for the accuracy of information provided in their statements. When submitting a paper for publication, it must be clear that all authors agree to its publication in the Collected Papers of Zagreb Law Faculty and take responsibility for all information presented in the paper. It is not allowed to list individuals as authors who did not contribute to the creation of the paper. In the case of multiple authors, their substantial contribution must be identifiable and explained upon the editorial board’s request.
The Collected Papers of Zagreb Law Faculty does not publish translations of papers that have already been published. If authors address a topic previously covered in a way that there is an overlap with a previously published work (redundancy/self-plagiarism), the paper may be published only if the overlap is minor, with mandatory citation of the related work and an explanation of the reason for the overlap.
The Collected Papers of Zagreb Law Faculty does not publish papers identified as plagiarism through the Turnitin system. Authors using previously published research or opinions of other authors in their work must explicitly mention the author and the work they are referring to.
If empirical research results (e.g., surveys, focus groups, or interviews) are presented in the paper, authors must declare that the research was conducted following ethical research principles and specify the ethical principles under which the research was conducted. Authors must submit a decision from the competent ethics body approving the research. Employees of the Faculty of Law in Zagreb can submit a Research Application Form with the decision of the Ethics Committee following the application.
If legal sources are used in the papers, authors must submit a paper compliant with the laws in force at the time of submission, unless it is a historical legal topic, or the author refers to sources under development.
Authors must submit papers formatted according to the Author’s Guidelines. Papers not complying with the Author’s Guidelines will not be considered for publication until they are aligned with the guidelines.
Authors do not pay any fees for paper publication (there are no APC charges). The Collected Papers of Zagreb Law Faculty covers all costs related to proofreading papers in the Croatian language, publishing, and other necessary expenses. Authors whose native language is not English or another language in which the paper is written, are required to submit with the paper a language editing certificate from a qualified individual (native speaker) or an agency.
Authors are entitled to ten offprints and one copy of the journal. Authors are obligated to link their paper to their ORCID number upon receiving an email notification of publication.
Authors must disclose the source of funding for the research conducted for the paper to inform the public about the financial support received by researchers whose results are published in the journal, ensuring objectivity of the results and highlighting any conflicts of interest.
If the article is rejected for publication, the embargo period for the resubmission of a revised version is one year.
Reviewers are expected to handle papers with special care and objectively during the review process, and deliberate delays in the review process are prohibited. Reviewers are particularly obligated to inform the editorial board about any inaccurate data and possible plagiarism. Reviewers must keep information about their participation in the review process confidential. Similarly, the editorial board is required to keep information about reviewers confidential, and revealing the names of authors and reviewers is strictly prohibited to maintain the anonymity principle of the peer-review process.
Reviewers may not impose personal opinions if they differ from the author’s, as long as the author has legally and scientifically justified their perspective. Reviewers must not provide a negative review due to a conflict of interest, thus preventing the paper’s publication. If a conflict of interest arises that the editorial board was not aware of when selecting reviewers, reviewers must decline to review the paper with appropriate justification.
Reviewers providing comments on the paper must ensure their anonymity, which is additionally verified by the editorial board before sending papers for revisions and updates.